Strona główna
O wydawnictwie
Partnerzy
Kontakt
SklepAnaliza i interpretacja fragmentu dzieła literackiego

Autorzy: Harackiewicz Katarzyna, Studzińska Joanna, Wach Katarzyna Kup
teraz
ISBN: 83-86007-62-1
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza TUTOR
Cena: 15.90 PLN
Format książki: B5
Oprawa książki: miękka
Ilość stron: 121
Rok wydania: 2004
Dostępność: Wysoka
Opis książki Aby dobrze zdać maturę, uczniowie muszą zerwać ze standardowymi sposobami pisania wypracowań. Nauczyć się interpretowania fragmentów dzieł, logicznego myślenia, selekcji materiału i odnoszenia analizowanego tekstu do całości dzieła literackiego. Rozwijaniu powyższych umiejętności ma służyć niniejsza ksiażka, w skład której oprócz tradycyjnego, skierowanego raczej do nauczycieli, szablonu odpowiedzi dołączony został drugi, znacznie bardziej rozwinięty, który ma pomóc przede wszystkim uczniom. Tematy opracowane zostały na podstawie kanonu lektur podstawowych po to, by po omówionej lekturze uczeń mógł sprawdzić stan swojej wiedzy i umiejętność napisania pracy maturalnej według nowego schematu.

Spis Treści:
Arkusz egzaminacyjny - Temat I
Na podstawie fragmentu i całej powieści Bolesława Prusa pt. Lalka scharakteryzuj Wokulskiego jako bohatera dwóch epok literackich - romantyzmu i pozytywizmu.

Arkusz egzaminacyjny - Temat II
Na podstawie fragmentu Lalki Bolesława Prysa i odwołując się do tekstu Kordianajuliusza Słowackiego udowodnij destrukcyjny wpływ miłości na człowieka.

Arkusz egzaminacyjny - Temat III
Dwie próby wyjaśnienia sensu ludzkiego cierpienia i wiary. Interpretacja fragmentów dwóch kazań księdza Paneloux, bohatera Dżumy A. Camusa.

Arkusz egzaminacyjny - Temat IV
Odwołując się do podanego fragmentu oraz acłej powieści F. Kafki Proces, scharakteryzuj przestrzeń, w której znajduje się Józef K.

Arkusz egzaminacyjny - Temat V
Na podstawie fragmentu Przedwiośnia Stefana Żeromskiego scharakteryzuj obraz rewolucji i określ stosunek do niej głównego bohatera.

Arkusz egzaminacyjny - Temat VI
W opraciu o mit o Prometeuszu oraz na podstawie fragmentów III cz. Dziadów Adama Mickiewicza wykaż, że Konrad jest bohateram romantycznym i "nowym Prometeuszem".

Arkusz egzaminacyjny - Temat VII
Dokonaj na podstawie sc. VII aktu I Makbeta Szekspira analizy wypowiedzi głównych bohaterów oraz odpowiedz na pytanie: kto jest odpowiedzialny za zamordowanie Dunkana?

Arkusz egzaminacyjny - Temat VIII
Na podstawie podanego fragmentu oraz całej powieści m. Bułhakowa Mistrz i Małgorzata scharakteryzuj mieszkanców Moskwy lat 30. XX wieku.
Oficyna Wydawnicza TUTOR