Strona główna
O wydawnictwie
Partnerzy
Kontakt
SklepOlimpiady i konkursy matematyczne. Zadania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

Autorzy: Pawłowski Henryk Kup
teraz
ISBN: 978-83-89563-83-5
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza TUTOR
Cena: 38.00 PLN
Format książki: B5
Oprawa książki: twarda
Ilość stron: 226
Rok wydania: 2017
Dostępność:
Opis książki
Obejrzyj książkę


Książka ta jest kontynuacją wydanego wcześniej zbioru zadań Na olimpijskim szlaku. Przeznaczona jest głównie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, chociaż niektóre jej rozdziały mogą okazać się pomocne również w pracy pozalekcyjnej z licealistami.
Wszystkie prezentowane w niniejszym zbiorze zadania pochodzą z olimpiad i konkursów matematycznych organizowanych w wielu krajach dla uczniów szkół podstawowych - także w klasach najmłodszych. Mają różny stopień trudności, niektóre charakter łamigłówek. Żadne nie wymaga wiedzy wykraczającej poza obowiązujący program szkolny matematyki.

Spis Treści:
Od Autora
Zadania - figielki
Zadania arytmetyczne
Zadania na ułamkach
Działania na ułamkach
Własności liczb
Diagramy, rebusy i inne łamigłówki
Zadania geometryczne
Nierówności
Zadania różne
Małe vademecum początkującego olimpijczyka
1. Arytmetyka i algebra: Elementy teorii podzielności. Przydatne tożsamości i nierówności. Symbol Newtona, dwumian Newtona i trójkąt Pascala. Wartość bezwzględna liczby rzeczywistej. Część całkowiat (cecha) i część ułamkowa (mantysa) liczby rzeczywistej x.
2. Geometria: Elementy geometrii trójkąta. Okrąg i prosta. Własności łuków i cięciw okręgu. Kąty w kole. Czworokąty wpisane w okrąg. Dwa okręgi. Kilka faktów o trapezie. n-kąty (n>= 3). Twierdzenie Talesa i doń odwrotne. Geometryczny dowód zależności między średnimi dwóch liczb dodatnich. Bryły Platona.


Pod tym adresem http://pl.scribd.com/tutor2013 opublikowany jest fragment książki. Zapraszamy do zapoznania się z zawartością.


Oficyna Wydawnicza TUTOR